Otyłość brzuszna to problem, a czasami źródło kompleksów wielu osób. Sama świadomość, że problem jest, to jednak zwykle za mało, by go rozwiązać. Potrzebna jest silna wola i zmiana codziennych nawyków, a z tym już trudniej.
Za najważniejsze przyczyny nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach talii uznaje się niezdrową dietę i brak aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o dietę, to jako głównych winowajców wskazuje się nadmiar kalorii, wysoko przetworzoną żywność, napoje gazowane, słodycze, potrawy smażone, białą mąkę i alkohol.
Okazuje się, że czynnikiem sprzyjającym otyłości brzusznej jest także długotrwały stres, który rozregulowuje gospodarkę hormonalną oraz często z nim połączona bezsenność. Również przyjmowanie niektórych leków hormonalnych może skutkować zwiększeniem wagi i w tym przypadku najtrudniej o antidotum. Osobnym tematem jest zmiana wyglądu brzucha u kobiet po ciąży.
Wśród typów otyłości brzusznej wyróżnia się najczęściej:
W Internecie można znaleźć wiele opisów, rysunków i zdjęć dotyczących rodzajów otyłości brzusznej, które mogą ułatwić zaklasyfikowanie indywidualnego problemu do odpowiedniej kategorii.
Uważa się, że otyłość brzuszna zwiększa ryzyko wielu problemów zdrowotnych, na przykład cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Może znacząco przyczynić się do zawału serca czy udaru mózgu. Jest to więc kłopot znacznie poważniejszy niż problem estetyczny i dla własnego dobra warto się nim zainteresować.
Wykonanie: Adam Rychlik - Wytwórnia
Projektów Wartościowych , adamrychlik7@gmail.com